Trabzon Müftülüğü Görevindeyken Sultan Murat Şehitleri Programına Katı

Çaykara Müftülüğünce Cami dışı hizmetleri kapsamında  23 Haziran’da Sultanmurat şehitler mevkiinde şehitler anısına ve şehitlerin ruhuna ithaf edilmek üzere  mevlit ve hatim programı düzenledi. Yapılan dini programa İl Müftüsü Ahmet Bulut, Rize İl Müftüsü İlyas Serenli, Trabzon İl Müftülüğü yapmış olan ve emekli olan Raif Korkmaz, Nuri Güneş, Emekli İl Müftüsü Mehmet Ali Sula Trabzon, ilçe Müftüleri ile vatandaşlar katıldı. Programın sunumunu Gazetemiz yöneticisi Trabzon İl murakıbıSami Ayan yaptı.

Çaykara Müftüsü Paşa BEKTAŞ

Programa Kur’an-ı kerim okunmasıyla başlandı. Kısa bir konuşma yapan İlçe Müftüsü Paşa Bektaş “Vatan için burada şehit olan aziz şehitlerimiz için Cami dışı hizmetler kapsamında gerçekleştirdiğimiz hatim ve mevlit programına teşrif ettiğiniz için teşekkür ederim” dedi.

 

Emekli Trabzon Müftüsü Nuri Güneş yaptığı konuşmada “ Cami dışı hizmetler ve irşat programı çerçevesinde yapılan bu güzel programı düzenleyen Çaykara Müftülüğüne teşekkür ediyorum. Çanakkale’de dünyayla savaşırken burada da hem askeri kuvvetler hem de yerli halk Rus ordusuyla savaşıyordu. Sultanmurat, Çataltepe, Harmantepe’lerini şehitlerimiz kanlarıyla akıtarak bize teslim ettiler. Bizde tek kişi kalıncaya kadar söz veriyoruz vatanımızı savunacağız. Onlar olmasaydı biz kur’an okuyabilirmiydik” dedi.

 

İl Müftüsü Ahmet Bulut ise yaptığı konuşmada “Şehitlik dünyada elde edilecek makamların en yücelerindendir. Allah uğruna vatan uğruna canını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle, şükranla dua ile anmak için burada toplanmış bulunuyoruz. Vatanımız kutsaldır, mübarektir. Etten tabyalar yaparak elbiseleri ile kara toprağa giren, dereler dolusu kan akıtan, mübaret kandan renk alan bayrağımızı, vatanımızı, milletimizin bağımsızlığını savunmak için şehit olan kahramanlarımızı anmak için okunan Yasin ve dualar yapmak için burada toplanmış bulunmaktayız.

Vatanımızın geleceği için şehitlik mertebesine ulaşan aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum” dedi. İl Müftüsü Ahmet Bulut konuşmasında Anadolu insanın kurtuluş savaşı esnasında göstermiş olduğu kahramanlık ve fedakarlıkları yaşanmış öykülerle anlatarak dinleyicilerin dikkati çekti.

Anma programı mevlithanların kur’an-ı kerim mevlit ve kasideleri okumasından sonra Trabzon emekli Müftüsü Raif Korkmaz’ın yaptığı hatim ve mevlit duasıylasona erdi.

Şehitlerimiz için yapılan dini program vatandaşlar tarafından takdir ve beğeniyle karşılandı.

Program başlamadan önce din görevlilerikur’an kursu öğrencileri ve vatandaşlar kur’anı kerim baştan sona okuyarak hatim yaptılar. Daha öncede Çaykara İlçe Müftülüğüne din görevlileri ile Müftülüğe bağlı kur’an kurslarında şehitlerimiz için hatimler yapıldı.

Programın ardından hatıra fotoğrafı çekildi

https://www.caykaragazetesi.com/sultanmurat-sehitlerine-hatim-merasimi/

Tarih : 13.2.2018
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.