G.Antep Müftülüğü Görevindeyken Yeşilay Temsilcisinin Ziyareti...
Müftü Ahmet Bulut'a Ziyaret
Yeşilay Gaziantep İl Temsilcisi Fatih Tamer, İl Müftüsü Ahmet Bulut'u makamında ziyaret etti.
06 Temmuz 2012 Cuma, 17:58:41
 
Ziyaret esnasında Yeşilay Cemiyeti'nin faaliyet alanlarından bahseden Tamer, toplumla olan yakınlıkları münasebetiyle müftülüklerin ve imamların bağımlılık konularında daha ön planda olabileceğini belirtti.

Bağımlılık yapan tüm madde ve davranış biçimlerinin İslam'a da aykırı olduğunu belirten Tamer, faaliyetleri kapsamında Yeşilay'ın Diyanet İşleri Bakanlığı ile yaptığı görüşmeler sonunda sıkı bir işbirliği içinde çalışmalar yapabileceğini de ifade etti.

Bağımlılıkların bir tür hastalık olduğuna vurgu yapan Tamer, özellikle sigara, uyuşturucu ve alkol üretiminin insanlık suçu olduğunu ,insan hayatı üzerinden birilerinin nemalandığını dile getirdi.

İl Müftüsü Ahmet Bulu ise şunları kaydetti:

''İnsanlığa ve insan hayatına zarar veren her şeyin inancımız gereği de haram. Gaziantep Valiliğinin yönetimde bağımlılıklarla ilgili olarak bir çok faaliyet katılıyoruz. Özellikle camilerde hutbe ve vaazlarda insanımızı bu alışkanlıklara karşı güçlü bir şekilde uyarıyoruz.''

-Gaziantep'te Kahvehane Kültürü-

Gazeteci-Yazar Bülent Ağcabay, yurt dışından gelen öğrencilere ''Gaziantep'te Kahvehane Kültürü'' semineri verdi.

Gaziantep Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, Yunus Emre Entistüsü tarafından düzenlenen ''2012 Yaz Okulu Gaziantep Programı'' kapsamında GAÜN'e Bosna Hersek, Slovenya, Arnavutluk, Belçika, Kazakistan, Peru, İran, Ürdün gibi çok sayıda ülkeden öğrenci geldi.

Üniversitenin konferans salonunda gerçekleştirilen ve yaklaşık 25 öğrencinin katıldığı seminerde Ağcabay, kentte bulan kahvehanelerin çoğunluğunun belli dönemlerde yaşadığını ifade etti.

Kahvehanelerin ortak özelliklerinin oldukça fazla olduğuna dikkat çeken Ağcabay, şunları kaydetti:

''Farklı kültürlere ev sahipliği yapan, mahalle kahveleri, esnaf kahveleri, aşık kahveleri, çarşı kahvehaneleri, sabahçı kahvehaneleri, meddah kahveleri, hikayeci kahvehaneleri süreç içerisinde ya yok olup gitti, ya da cafe kültürüne direnircesine yaşam mücadelesi vermeye çalışıyor. 

Bir dönem, trafik kazası ya da çeşitli nedenlerle genç yaşta intihar edenlerin, hayatlarının baharında amansız hastalığa yakalanıp, yaşamını yitirenlerin arkasından halk ozanları tarafından destanlar yazılıyordu. Yazılan bu destanlar, kahvehanelerde ya canlı olarak okunuyor ya da kasetçalar yardımıyla kahvehane müşterilerine dinletilip, küçük bir bedel karşılığı satılıyordu.''

Kahvehanelerin gerek toplumsal yapıyla bütünleşme bağlamında gerekse toplumsal iletişimin sağlanması açısından önemli görevler üstlendiğini vurgulayan Ağcabay, dama müsabakalarına değinerek, ''Ustalar arası dama müsabakaları özellikle 1960'lı yıllarda büyük ilgi görüyordu'' dedi.

Söyleşinin sonunda GAÜN Türkçe Öğretim Merkezi görevlisi Mehmet Sıddık Sayın tarafından Ağcabay'a hediye takdim edildi.

Muhabir: Zerin Özdilek

Yayıncı: Mehmet Öztaş
 
http://mobile.beyazgazete.com/haber/muftu-ahmet-bulut-a-ziyaret-1289489.html
 
Tarih : 13.2.2018
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.