2012 Yılı Ramazan Ayı Açıklamamız

Gaziantep Müftüsü Ahmet Bulut Açıklaması

Gaziantep Müftüsü Ahmet Bulut, fitrenin Ramazan ayı içerisinde verilmesi gerektiğini söyledi.

Gaziantep Müftüsü Ahmet Bulut Açıklaması
 

Gaziantep Müftüsü Ahmet Bulut, fitrenin Ramazan ayı içerisinde verilmesi gerektiğini söyledi. 

Müftü Ahmet Bulut yaptığı açıklamada, fitreye sosyal açıdan baktığımızda toplumda fakirin, fukaranın, derbeder yaşayanların bir nevi rahatlayıp, toplumda onların diğer insanlar arasında neşelerine katkı sağlamak olduğunu belirtti. Fitre ve zekat vermenin aynı zamanda sosyal açıdan insanlar arasında kardeşlik bağlarını geliştirmek amacıyla yapılan bir ibadet şekli olduğunu vurgulayan Bulut, "Bilhassa zekat gibi fitre gibi şeyler, İslam toplumlarında bir köprüdür. Fakir ve zengin arasında bir köprü kurar. Ramazan ayı da bu köprüyü en güzel bir şekilde kuruyor ve aradaki yıkılmış olan bağları, kin gibi nefret gibi duyguları ortadan kaldırıyor. Zenginlere karşı aşırı kinler yapılan bu yardımlarla, muhabbet ve merhamet kaynaşmasına vesile oluyor. Fitrelerimizle zekatlarımız, bir gönül bağı kuruluyor" dedi. 

Fitre ve zekatların bir miktarlarının bulunduğunu ifade eden Müftü Bulut, "İslam alimlerimize göre durumu çok iyi olan insanlarımız fitresini ve zekatını en yüksek, en yüce mertebeden vermesi gerekir. Din İşleri Yüksek Kurulu'nun tertip ettiği fitre miktarı 8,5 liradır. Bu en aşağısı ve herkesin verebileceği olan fitredir. Fakat durumu çok iyi olanlar ve orta halli olanlar vardır. Herkes durumuna göre, cebine göre, lokantaya gittiği zaman yediği yemeğe göre zekatını fitresini verecek" diye konuştu. 

Fitrelerin Ramazan ayı içerisinde verilmesi gerektiğini ama zekatın üzerinden sene geçtiği zaman verilmesi gerektiğini söyleyen Bulut, şöyle devam etti: 

"Fakat adet haline gelmiş, genelde Ramazan'ın içinde veriliyor, ona göre herkes kendini ayarlıyor. Zekatın miktarı insanın parasına ve malına göredir. 40'da 1 olarak hesap edilir. Parada ise yüzde 2,5 olarak hesap edilmektedir." - GAZİANTEP

https://www.haberler.com/gaziantep-muftusu-ahmet-bulut-aciklamasi-3866819-haberi/
 

 

Tarih : 13.2.2018
Yorum Yaz
Ad-Soyad:
E-Mail :
Mesaj:
En fazla 500 karakter. 500 karakter kaldı.
Güvenlik:
Yorumlar
Henüz yorum yapılmadı.